Çevre İle İlgili Soru Cevaplar

Aşağıda bulunan form aracılığıyla Laboratuvar ve Danışmanlık içerikli çevre ve iş hijyeni ile ilgili sorularınızı sorabilirsiniz. HALİÇ LABORATUVARLARI çalışanlarından web sayfamızın alanlara yönelik editörleri belirlenmiş olup, ciddi tecrübe ve ilgili kaynaklara dayanarak, sorunuzun altına  cevabını ekleyecektir. Sorular editör onayı sonrasında özgün halleri ile aşağıda yayınlanır. Aynı zamanda cevaplanan sorular, formda belirttiğiniz mail adresinize bildirim olarak gidecektir.


 • Geri dönüşüm ile ilgili soru

  19 Aralık 2017 at 13:07

  iyi çalışmalar. A… ayakkabı hurda plastik ltd.şti. Yurt dışı ve yurtiçi hurda alım satımı yapmaktadır. Firmamızın geri dönüşüm ve geri dönüşüme kazandırma lisansı almak için nereye müracat etmemiz gerekli. Bilgilendirmenizi arz ederiz. Saygılar

  Yanıtla

  • Sorunuzun cevabı :

   19 Aralık 2017 at 13:08

   Kullanılan Hurda Plastikler için “Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanımı Tebliği” kapsamında Bakanlığa başvurularda bulunularak Tehlikesiz Atık Geri Kazanım Lisansı alınması gerekmektedir. Bu kapsamda tesisinizin taşıması gereken fiziksel özellikler ilgili tebliğde, lisans kapsamında yapılacak çalışmalara ilişkin bilgiler/ belgeler ise “ Çevre Kanunca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik” te yer almaktadır. (Bu bilgiler verilirken geri dönüşümünü yaptığınız hurda plastiklerin kontamine plastik olmadığı düşünülmüştür)
   Hurda plastiklerin ithalatına ilişkin bilgiler Çevrenin Korunması Yönünden Kontrol Altında Tutulan Atıkların İthalat Denetimi Tebliği (ÜRÜN GÜVENLİĞİ VE DENETİMİ: 2012/3) içerisinde yer almaktadır. Bu tebliğin ekinde yer alan EK 1 listelerine bakılarak ithal edilen atığın G.T. İ. P numarası belirlenmelidir. İthal edilecek atığın gümrük bölgesine getirilebilmesi için İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ ne başvurularak “Uygunluk Yazısının” alınması gerekmektedir. Başvuruların nasıl yapılacağı konusunda bilgiler bu tebliğ içerisinde yer almaktadır.

   Yanıtla

 • Atıklar ile ilgili soru

  19 Aralık 2017 at 13:13

  Labratuvar cihaz atıklarını, dezenfeksiyon ve nötralizasyon işlemine tabi tuttuktan sonra kanalizasyona deşarj etmek uygun mudur ? Atık Su Deşarj standartlarına uygunluğunun belirlenmesi için analize gerek gerekli midir?
  Diyaliz cihaz atıkları kontamine atık olarak işleme tabi tutulmalımıdır?
  Sadece tedavi amaçlı olarak kullanılan ilaçların flakonları ( genotoksik ve sitotoksik olanlar hariç) geri dönüşüme dahil edilebilir mi?
  konsantrasyona bağlı olarak tehlikeli olmayan ancak ambalağında tehlike ambalajı taşıyan ambalajlar, tehlikeli olarak değerlendirilir mi?
  Teşekkürler!

  Yanıtla

  • Sorunuzun cevabı :

   19 Aralık 2017 at 13:13

   Dezenfeksiyon ve Nötralizasyon işlemlerinin etkinliği önemlidir. Atığın deşarj kriterlerine uygun olup olmadığının belirlenmesi için öncelikle analizinin yaptırılması ve sonrasında uygunsa deşarjının sağlanması gerekmektedir. Aksi taktirde biriktirilerek lisanslı kurumlara verilmesi doğru olacaktır.
   Diyaliz cihaz atıkları vücuttaki sıvı ve üre atımı dışında neler ihtiva ediyor ne ile kontamine oluyor öncelikle bunun açıklamasını yapmak ve sonrasında tıbbi veya kimyasal atık kapsamına girip girmediği belirlenerek bertarafını sağlamak gerekmektedir.

   Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmeliğe göre; 18 01 08*(tehlikeli atık) Sitotoksik ve Sitostatik ilaçlar dışındaki ilaçlar 18 01 09 (tehlikesiz atık) atık kodu ile ifade edilmektedir. Flakonların Geri dönüşüme dahil edilebileceğine dair bir yargı var ancak içerisinde ilaç bulundurduğu düşünüldüğünde tıbbi atık olarak değerlendirilmesi daha uygun olur.
   Ambalajında tehlikelilik amblemi varsa tehlikeli olarak değerlendirilmesi doğru olacaktır.

   Yanıtla

Bir Soru Sorun

Aşağıdaki bilgileri doldurarak soru sorabilirsin. *


İletişim Bilgilerimiz

Haliç Çevre İletişim Bilgilerimiz
+90 212 621 23 40

+90 212 621 23 59

info@haliccevre.com

Önemli Linkler

Çevre ile İlgili Önemli Linkler
Ulusal Linkler

Uluslararası Linkler

Uluslararası Sözleşmeler

Sosyal Medya Hesaplarımız

Haliç Çevre Sosyal Medya Hesapları


Merhaba
1
Merhaba,
Mesajınıza hafta içi 08:00 - 17:30 saatleri arasında dönüş yapılacaktır.