Themes - Twenty Seventeen - en to tr translation catalogue (91 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Seventeen brings your site to life with header video and immersive featured images. With a focus on business sites, it features multiple sections on the front page as well as widgets, navigation and social menus, a logo, and more. Personalize its asymmetrical grid with a custom color scheme and showcase your multimedia content with post formats. Our default theme for 2017 works great in many languages, for any abilities, and on any device.
tr: Yirmi Onyedi üst alan videosu ve sürükleyici öne çıkan görseller ile sitenizi canlandırır. Kurumsal siteler odakta olmak üzere ön sayfada bileşenler, dolaşım ve sosyal menüler, bir logo ve daha fazlasını içeren bir çok bölüm içerir. Asimetrik ızgara yapısını özel bir renk şeması ile kişiselleştirin ve ortam içeriklerinizi özel yazı tipleri ile gösterin. 2017 varsayılan temamız bir çok dilde, her türlü beceri ve tüm cihazlarda harika çalışır.

note: Theme Name of the theme
en: Twenty Seventeen
tr: Yirmi Onyedi

en: Contact us
tr: Bizimle iletişime geçin

en: We are proud to serve outstanding clients.
tr: Seçkin müşterilere hizmet vermekten gurur duyuyoruz.

en: Contact Us
tr: Bize ulaşın

en: Video Production
tr: Film yapımı

en: Marketing &amp; SEO
tr: Pazarlama ve SEO

en: Content Strategy
tr: İçerik stratejisi

en: Web Development
tr: Web Geliştirme

en: Services
tr: Servisler

en: Strategy
tr: Strateji

en: Direct Light
tr: Doğrudan ışık

en: Design
tr: Tasarım

en: Images with Link
tr: Bağlantılı görseller

en: Need a website? We&#39;ve got you covered. Our design team will create a stunning design to transform your brand.
tr: Bir web sitesine mi ihtiyacınız var? Tasarım ekibimiz, markanızı dönüştürmek için çarpıcı bir tasarım yaratacaktır.

en: Web Design
tr: Web tasarımı

en: White border
tr: Beyaz kenarlık

en: See Case Study
tr: Vaka Çalışmasına Bakın

en: Communicate your purpose and goals with a beautiful logo that encapsulates your business.
tr: İşletmenizi özetleyen güzel bir logo ile amacınızı ve hedeflerinizi iletin.

en: Branding
tr: Marka

en: Black Stripes
tr: Siyah çizgili

en: Images with Text and Link
tr: Metinli ve bağlantılı görseller

en: Our Services
tr: Hizmetlerimiz

en: Attract Leads with Marketing Campaigns that Work
tr: İşe Yarayan Pazarlama Kampanyaları ile Potansiyel Müşterileri Çekin

en: Large Heading with Button
tr: Düğmeli büyük başlık

en: Footer
tr: Alt bölüm

en: Add widgets here to appear in your sidebar on blog posts and archive pages.
tr: Blog yazılarınız ve arşiv satfalarınızın yan sütununda görüntülenmesi için bileşenlerinizi buradan ekleyin.

en: Blog Sidebar
tr: Blog yan sütunu

en: Scroll down to content
tr: İçeriğe kaydır

[ctx: Theme starter content]
en: Coffee
tr: Kahve

[ctx: Theme starter content]
en: Sandwich
tr: Sandviç

[ctx: Theme starter content]
en: Espresso
tr: Ekspresso

en: Pause background video
tr: Arka plan videosunu durdur

en: Play background video
tr: Arka plan videosunu oynat

note: translators: %s: The section ID.
en: Front Page Section %s Placeholder
tr: Ön sayfa bölümü %s yer tutucusu

en: When the two-column layout is assigned, the page title is in one column and content is in the other.
tr: İki sütun yerleşimi atandığında sayfa başlığı bir kolonda, içerik diğer kolonda olur.

en: Next Post
tr: Sonraki Yazı

en: Posts
tr: İletiler

en: Tags
tr: Etiketler

en: Categories
tr: Kategoriler

note: translators: %s: Post date.
en: <span class="screen-reader-text">Posted on</span> %s
tr: <span class="screen-reader-text">Yayım tarihi</span> %s

note: translators: %s: Post author.
en: by %s
tr: (%s)

en: Please define an SVG icon filename.
tr: Lütfen SVN simge dosya ismini tanımlayın.

en: Please define default parameters in the form of an array.
tr: Lütfen bir dizi formunda varsayılan parametreleri tanımlayın.

en: Select pages to feature in each area from the dropdowns. Add an image to a section by setting a featured image in the page editor. Empty sections will not be displayed.
tr: Her bir alan için açılır menülerden öne çıkarılacak sayfaları seçin. Sayda düzenleyicide öne çıkan görsel ataması yaparak bölüm görsellerini ekleyin. Boş bölümler görüntülenmeyeceklerdir.

note: translators: %d: The front page section number.
en: Front Page Section %d Content
tr: Ön sayfa bölümü %d içeriği

en: Two Column
tr: İki sütun

en: One Column
tr: Bir Sütun

en: Page Layout
tr: Sayfa yerleşimi

en: Theme Options
tr: Tema Seçenekleri

en: Custom
tr: Özel

en: Light
tr: Açık

en: Color Scheme
tr: Renk Şeması

en: Default Header Image
tr: Varsayılan üst alan görseli

en: Footer 2
tr: Alt Kısım 2

en: Add widgets here to appear in your footer.
tr: Alt alanda gözükmek üzere buraya bileşenler ekleyin.

en: Footer 1
tr: Alt Kısım 1

en: Top Menu
tr: Üst menü

en: Reply
tr: Yanıtla

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
tr: Görünen o ki bakındığınız her ne ise bulamıyoruz. Belki arama özelliği yardımcı olabilir.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
tr: Üzgünüz, arama terimlerinizle hiçbir şey eşleşmedi. Lütfen farklı anahtar kelimelerle tekrar deneyin.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
tr: İlk yazınızı yayınlamaya hazır mısınız? <a href="%s">Buradan başlayın</a>.

en: Nothing Found
tr: Hiçbir şey bulunamadı

en: Previous Post
tr: Önceki Yazı

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

[ctx: submit button]
en: Search
tr: Ara

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
tr: Ara &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
tr: Ara:

note: translators: Search query.
en: Search Results for: %s
tr: %s için arama sonuçları

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
tr: Okumaya devam et<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Dark
tr: Koyu

note: translators: %s: The current WordPress version.
en: Twenty Seventeen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
tr: Yirmi Onyedi en az WordPress 4.7 sürümünü gerektirir. Siz %s sürümünü kullanıyorsunuz. Lütfen yükseltip tekrar deneyin.

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
tr: Düzenle<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Pages:
tr: Sayfalar

en: Menu
tr: Menü

en: Skip to content
tr: İçeriğe geç

en: Collapse child menu
tr: Alt menüyü toparla

en: Expand child menu
tr: Alt menüyü genişlet

en: Social Links Menu
tr: Sosyal bağlantılar menüsü

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
tr: %s gururla sunar

en: Footer Social Links Menu
tr: Alt kısım sosyal bağlantılar menüsü

en: Comments are closed.
tr: Yorumlar kapatıldı.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s Reply to &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s Replies to &ldquo;%2$s&rdquo;
tr[0]: &ldquo;%2$s&rdquo; için %1$s yanıt
tr[1]: &ldquo;%2$s&rdquo; için %1$s yanıt

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One Reply to &ldquo;%s&rdquo;
tr: &ldquo;%s&rdquo; için bir yanıt

en: Page
tr: Sayfa

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
tr: Burada bir şey bulamadık. Bir de aramayı denemek ister misiniz?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
tr: Amanın! O sayfa bulunamadı.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
tr: WordPress ekibi
