Themes - Twenty Sixteen - en to tr translation catalogue (86 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
tr: Yirmi Onaltı popüler WordPress düzeninin modernize edilmiş halidir — yatay üst alan ve tercihe bağlı sağ sütun ile bloglar ve web siteleri için mükemmel çalışır. Özel renk geçenekleri, harikulade varsayılan renk paletleri, mobil öncelikli akışkan ızgara sistemi ve iyice cilalanmış bir sürü detay içerir. Yirmi Onaltı WordPress sisteminizin her yerde güzel gözükmesini sağlayacak.

note: Theme Name of the theme
en: Twenty Sixteen
tr: Yirmi Onaltı

en: Pre-Order Now
tr: Şimdi Ön Sipariş Ver

en: My new book “Twenty Sixteen” is available for pre-order.
tr: Yeni kitabım "Yirmi Onaltı" ön siparişe açıldı.

en: Call to Action
tr: Eylem çağrısı

en: Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
tr: Yirmi Onaltı, WordPress'inizin her yerde güzel görünmesini sağlayacaktır.

en: Large Blockquote
tr: Büyük Blok Alıntı

en: Twenty Sixteen will make your WordPress website look beautiful everywhere. Take advantage of its custom color options and beautiful default color schemes.
tr: Yirmi Onaltı, WordPress web sitenizin her yerde güzel görünmesini sağlayacaktır. Özel renk seçeneklerinden ve güzel varsayılan renk şemalarından yararlanın.

en: Big Title with Two Columns Text
tr: İki Sütun Metinli Büyük Başlık

en: Twenty Sixteen will make your WordPress website look beautiful everywhere. Take advantage of custom color options, beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail.
tr: Yirmi Onaltı, WordPress web sitenizin her yerde güzel görünmesini sağlayacaktır. Özel renk seçeneklerinden, güzel varsayılan renk şemalarından, mobil öncelikli yaklaşımı kullanan uyumlu bir akışkan ızgaradan ve her ayrıntıda kusursuz ciladan yararlanın.

en: Twenty Sixteen is a modern take on the horizontal masthead with an optional right sidebar. It works perfectly for WordPress websites and blogs.
tr: Yirmi Onaltı, isteğe bağlı bir sağ kenar çubuğuyla modern bir yorumudur. WordPress web siteleri ve bloglar için mükemmel çalışır.

en: Large heading with short description
tr: Kısa açıklamalı büyük başlık

en: Bright Red
tr: Parlak kırmızı

en: Dark Red
tr: Koyu kırmızı

en: Medium Brown
tr: Kahverengi

en: Dark Brown
tr: Koyu kahverengi

en: Light Blue
tr: Açık mavi

en: Bright Blue
tr: Parlak mavi

en: Blue Gray
tr: Mavi gri

en: White
tr: Beyaz

en: Light Gray
tr: Açık gri

en: Medium Gray
tr: Orta gri

en: Dark Gray
tr: Koyu gri

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
tr: Okumaya devam et<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
tr: Düzenle<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Red
tr: Kırmızı

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
tr: &ldquo;%s&rdquo; için bir yorum

[ctx: submit button]
en: Search
tr: Ara

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
tr: Ara &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
tr: Ara:

en: Footer Social Links Menu
tr: Alt kısım sosyal bağlantılar menüsü

en: Footer Primary Menu
tr: Alt kısım birincil menü

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
tr: Yan sütunda gözükecek bileşenleri buradan ekleyin.

en: Featured
tr: Öne Çıkan

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
tr: Görünen o ki bakındığınız her ne ise bulamıyoruz. Belki arama özelliği yardımcı olabilir.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
tr: Üzgünüz, arama terimlerinizle hiçbir şey eşleşmedi. Lütfen farklı anahtar kelimelerle tekrar deneyin.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
tr: İlk yazınızı yayımlamak için hazır mısınız? <a href="%1$s">Buradan başlayın</a>.

en: Nothing Found
tr: Hiçbir şey bulunamadı

note: translators: %s: The post author display name.
en: View all posts by %s
tr: %s tarafından yazılan tüm yazılar

en: Author:
tr: Yazar:

en: Previous post:
tr: Önceki yazı:

en: Previous
tr: Önceki

en: Next post:
tr: Sonraki yazı:

en: Next
tr: Sonraki

note: translators: %s: The search query.
en: Search Results for: %s
tr: Arama sonuçları: %s

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
tr: Etiketler

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
tr: Kategoriler

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
tr: Yayın tarihi

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
tr: <span class="screen-reader-text">%s için</span> bir yorum yapın

[ctx: Used before post format.]
en: Format
tr: Biçim

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
tr: Yazar

en: Yellow
tr: Sarı

en: Gray
tr: Gri

en: Dark
tr: Koyu

en: Default
tr: Varsayılan

en: Secondary Text Color
tr: İkincil yazı rengi

en: Main Text Color
tr: Ana yazı rengi

en: Link Color
tr: Bağlantı rengi

en: Page Background Color
tr: Sayfa arka planı rengi

en: Base Color Scheme
tr: Taban renk şeması

note: translators: %s: The current WordPress version.
en: Twenty Sixteen requires at least WordPress version 4.4. You are running version %s. Please upgrade and try again.
tr: Yirmi Onaltı'yı kullanabilmeniz için en az WordPress 4.4 sürümüne sahip olmalısınız. %s sürümünü kullanıyorsunuz. Lütfen güncelleyin ve tekrar deneyin.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
tr: <span class="meta-nav">Yayın yeri</span><span class="post-title">%title</span>

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
tr: Tam boyut

en: Pages:
tr: Sayfalar

en: Next Image
tr: Sonraki görsel

en: Previous Image
tr: Önceki görsel

en: Menu
tr: Menü

en: Skip to content
tr: İçeriğe geç

en: collapse child menu
tr: Alt menüyü toparla

en: expand child menu
tr: Alt menüyü genişlet

[ctx: Merriweather font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Merriweather, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
tr: açık

en: Content Bottom 2
tr: Alt içerik 2

en: Appears at the bottom of the content on posts and pages.
tr: Yazı ve sayfalarda içeriğin en altında görünür

en: Content Bottom 1
tr: Alt içerik 1

en: Sidebar
tr: Yan Menü

en: Social Links Menu
tr: Sosyal bağlantılar menüsü

en: Primary Menu
tr: Birincil menü

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
tr: %s gururla sunar

en: Comments are closed.
tr: Yorumlar kapatıldı.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
tr[0]: &ldquo;%2$s&rdquo; için %1$s yorum
tr[1]: &ldquo;%2$s&rdquo; için %1$s yorum

en: Page
tr: Sayfa

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
tr: Burada bir şey bulamadık. Bir de aramayı denemek ister misiniz?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
tr: Amanın! O sayfa bulunamadı.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
tr: WordPress ekibi
