Çağrı Merkezlerinde Gürültü ile Başa Çıkmanın Yolları

 

 

 

 

 

 

ÇAĞRI MERKEZLERİNDE GÜRÜLTÜ İLE BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI

 • Arka plan gürültüsü bir çok çağrı merkezinde gerçek bir Bu arka plan gürültüsü müşteri ile görüşmelerde iletişimi zorlaştırabilir ve kulak için gürültü seviyesinin artmasına sebep olabilir. Peki hangi olası çözümler mevcut?

 

 

 

1. Kadro Yoğunluğunun Azaltılması

 

En etkili fakat en pahalı seçeneklerden biri, çalışan personellerin bulunduğu ortamdaki yoğunluğu azaltmaktır. İdeal olarak, her bir çalışan için yaklaşık 10 m2’lik bir alan olmasıdır.

Çağrı merkezinde çalışanlar için nefes almak ve çağrı merkezini daha rahat bir ortam haline getirmek için daha fazla alan sağlanmalıdır.

 

 

 

2.      Çağrı Merkezlerinde Kütüphane Gibi Davranın
 • Destek uzmanlarının veya çözüm arayan müşteri temsilcilerinin sorunları çözmeye konsantre olması için bulundukları ortamın sessiz olması Tabi bu ne kadar mümkün!
3.Beyaz Gürültü Makineleri
 • Yapay seviyelerde arka plan gürültüsü oluşturmaya yardımcı olmak için beyaz gürültü makineleri kullanılabilir. Bu gürültü makineleriyle dikkati dağıtabilecek rahatsız edici sesler

 

 

 

 

 

 

 

4.Akustik Bölmeler

 

 • Çalışanların bulunduğu alanları akustik bölmeler konularak arka plan gürültüsü azaltılabilir ve bu bir derecede gizlilik sağlamış
 • Gürültü azaltıcı izolasyon malzemelerinin kullanılması ve bu bölmelerdeki mesafenin artırılması kesinlikle gürültü seviyesinin azalmasına yardımcı olacaktır.

 

 

5. Yumuşak Zeminler

Sert duvarlar ve ahşap zeminler ses dalgalarının sıçramasına sebep olacak ve buda ofisinizdeki ses seviyesini artıracaktır. Ahşap veya beton zemini halı ile değiştirin ve ortamdaki gürültüyü emmeye yardımcı olmak için ofisinize bazı bitkiler

6. Ofis Bitkileri Kullanın

 

 • Ofiste büyük bitkilerin kullanılması gürültüyü engellemede yardımcı Tabi bitkileri sulayacak birinin olduğundan emin olun!

 

 

 

 

7.İki Kulaklık Kullanın

Çağrı merkezlerinde gerçekten yoğun ve gürültülü ortamlardır. Bu nedenle telefonda söylenenleri duymak oldukça zor Buda karşı tarafla iletişimi engellemektedir. İkili kulaklıklar(binaural) arka plan gürültüsünü azaltarak daha net bir duyuş sağladığı için özellikle iyidir. İkili kulaklık kullanılırken ses, telefondaki kullanıcının her iki kulağına da yönlendirilir. Çalışanlar böylece tamamen görüşmelere odaklanmış olur ve karşı taraftaki kişiyi duymak için daha yüksek sesle konuşmaya çalışmayacaktır.

 

 

 

8.Gürültü Önleyici Kulaklıklar Kullanın

 

 • Kulaklık teknolojisi, son birkaç yıl içinde, gürültü önleyici ve kablosuz özelliklerin bir araya gelmesiyle önemli ölçüde gelişti.
 • Ancak kulaklık tipi oldukça önemlidir. Bu yeni tip kulaklıklar arka plan gürültüsünü filtreleyerek karşı tarafa daha net bir ses gitmesine olanak sağlar.

 

 

9.Gürültü Maruziyet Gürültü Seviyelerini Hatırlayın
 • Ve yasal yükümlülükleri unutmayın.
 • Çalışanların gürültü ile risklerden korunması ile ilgili yönetmelikte yer alan sınır değerlerin sağlanması ofis ortamında çalışanları korumayı amaçlamaktadır. Çalışanların günlük ortalama sese maruz kalma seviyesinin 85dbA ‘nın altında tutulması gerektiğini öngörmektedir. Yönetmeliğin ayrıntısını aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
 • http://haliccevre.com/images/PDF/calisanlaringurultu.pdf
 • Zaman zaman çağrı merkezi operatörleri, ani bir yüksek ses çıkması yada kulaklıktan gelen yüksek seslerden istenmeyen ve beklenmedik gürültü yaşarlar. Buda irkilme refleksine sebep Bu seslerin kulak zarında fiziksel rahatsızlıklara sebep olabilir.
10.       Maruziyet Ölçümlerinin Yapılması

 

 • Maruziyet ölçümleri yaptırmak oldukça önemlidir. Arka plan gürültüsü seviyesini belirlemek için ortamda yapılan ölçümler ile çalışan operatörün kulak içinde yapılan ölçülerden elde edilecek sonuçlara göre arka plan gürültüsünde iyileştirmeler ve kullanılan kulaklık ile ilgili iyileştirmeler öngörülebilir.

 

 

11.Maruziyet Ölçümlerinin Yapılması

 

Maruziyet ölçümleri yaptırmak oldukça önemlidir. Arka plan gürültüsü seviyesini belirlemek için ortamda yapılan ölçümler ile çalışan operatörün kulak içinde yapılan ölçülerden elde edilecek sonuçlara göre arka plan gürültüsünde iyileştirmeler ve kullanılan kulaklık ile ilgili iyileştirmeler öngörülebilir

Haliç Çevre ve İş Hijyeni Laboratuvarı

 


Bir Soru Sorun

Aşağıdaki bilgileri doldurarak soru sorabilirsin. *


İletişim Bilgilerimiz

Haliç Çevre İletişim Bilgilerimiz
+90 212 621 23 40

+90 212 621 23 59

info@haliccevre.com

Önemli Linkler

Çevre ile İlgili Önemli Linkler
Ulusal Linkler

Uluslararası Linkler

Uluslararası Sözleşmeler

Sosyal Medya Hesaplarımız

Haliç Çevre Sosyal Medya Hesapları