Hava Kalitesi Modelleme

Hava kirliliği/kalitesi modellemesi, kirleticilerin atmosferde nasıl davrandığını anlamak veya tahmin etmek için matematik teorisini kullanan bir araçtır. Modelleme, kirlilik kaynakları ile çevre hava kalitesi üzerindeki etkileri arasındaki ilişkiyi tahmin etmeye yardımcı olur. Hava kalitesi dağılım modellemesi, çeşitli emisyon kaynaklarından gelen hava kalitesi konsantrasyonlarını tahmin etmek için bilgisayar simülasyonunu kullanmaktadır. Sıcaklık, rüzgar yönü ve rüzgar hızı gibi meteorolojik veriler kullanılarak konsantrasyon hesabı yapmaktadır. Bu modeller, doğrudan atmosfere yayılan birincil kirleticileri karakterize etmek için tasarlanmıştır. Bazı modeller ayrıca atmosfer içindeki karmaşık kimyasal reaksiyonların bir sonucu olarak ortaya çıkan ikincil kirleticileri de karakterize etmektedir. Pek çok farklı yöntem ve teknik olmakla birlikte, amaç her zaman mevcut bir veri setini kullanarak belirli bir alan üzerindeki kirleticinin etkisini değerlendirmektir.

Model her kaynak (source) ve alıcı (receptor) kombinasyonu için çökelme veya konsantrasyon değerlerini hesaplayabilmektedir. Bilimsel olarak farklı dağılım modelleri bulunmakta olup, bu modeller emisyonların kaynağından kilometrelerce uzaklığa kadar durumlarını modelleyebilmektedir.

Noktasal, hacimsel ve alansal kaynak tipleri gibi birçok farklı kaynak tipinde uygulanabilen AERMOD Modelleme sistemi, Laboratuvarımızca kullanılmakta olup, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen çevre laboratuarımız modelleme hizmeti yanı sıra talep edilmesi durumunda teknik raporlar hazırlanmaktadır.

Dış laboratuvarlardan gelen taleplere olumlu yaklaşan laboratuvarımız kapsamı dahilinde çözüm ortaklığına açıktır…

Hava kalitesi modellemesi

Hava kalite ölçümleri

Hava kalitesi analizleri

Kütlesel debi hesabı

Teknik rapor hazırlama

Tanks Hesabı ve Raporlama


Adresimiz

Ali Kuşçu Mahallesi, Yavuz Selim Caddesi, No: 50, Fatih/İstanbul

İletişim Bilgilerimiz


+90 212 621 23 40+90 212 621 23 59info@haliccevre.com

Sosyal Medya Hesaplarımız


Merhaba
1
Merhaba
Mesajınıza hafta içi 07:30 - 17:00 saatleri arasında dönüş yapılacaktır.