Krom+6 Maruziyetleri

Krom Metali

Krom kokusuz ve tatsız bir metaldir. Doğada çeşitli kaya, toprak, cevher ve volkanik toz türlerinde ayrıca bitkilerde, hayvanlarda ve insanlarda oluşur.

Ortamdaki en yaygın krom formları; üç değerlikli krom (krom3), altı değerlikli krom (krom6) ve metalin krom formudur (krom0).

 

Krom VI (Krom+6)

Metal türlerinden biri olan Krom 6 çevrede doğal olarak bulunur, ancak endüstriyel projeler tarafından da yüksek miktarlarda yan ürün olarak (Örneğin; deri tabaklama ve deri ürünleri üretimi veya depolanması esnasında) oluşturulabilir. Krom+6 işlenmiş kereste boya vs. gibi maddelerde de bulunur. Boya ve cilayı güçlendirip paslanmaya karşı dayanıklılığı arttırır. Örneğin; trenlerin astar boyalarında Krom+6 kullanılır.

Krom VI’ nın içme suyunda bulunan potansiyel sağlık riski birçok toplumda ve ulusal düzeyde artan bir sorun olmasına rağmen, riski doğrulamak veya bunun hangi düzeyde kirleneceğini tespit etmek için yeterli bilimsel kanıt yoktur.

Krom+6 Maddesinin Sağlığa Zararları

Yapılan araştırmalar sonucu krom 6 maddesi astar boyada sabit biçimde olabilme ihtimali keşfedilmiştir. Bu durumda solunumla vücudumuza giremez ve sağlık açısından bir tehlike oluşturmaz. Fakat krom 6 bir şekilde (zımparalama, bileme veya kesme yoluyla) boyadan ayrılırsa solunum yoluyla, partikülleri yutma yoluyla ve deriden geçme yoluyla vücudumuza girebilir.  Kanserojen bir maddedir ve cildi tahriş eder. Bu nedenle pek çok ülkede yasaklanmıştır.

Küçük miktarlarda bile; cilt yanıklarına, zatürreye, doğum sırasındaki komplikasyonlara ve mide kanserine neden olabilir.

Sağlığa etkisinin belirlenmesi ise bütün maruziyet parametrelerinde olduğu gibi; maruziyet süresine, maruziyet miktarına, maruziyet yoluna (solunum, deriden, vs.) bağlıdır.

Krom VI ve Diğer Krom Bileşikleri Sınır Değerleri

Kimyasal Maddelerle Çalışmalarda Sağlık Ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik Sınır Değeri;

İnorganik Krom (II) Bileşikleri ve İnorganik Krom (III) Bileşikleri için 8 saatlik sınır değeri 2 mg/m3‘tür.

IARC: International Agency for Research on Cancer (Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı) Sınıflandırması

Grup 1: İnsan için kanserojen anlamına gelir.

EPA içme suyunda bulunabilecek toplam kromu (sadece krom 6 değil) sınırlar. Krom 6 ve krom 3 aynı standart kapsamında değerlendirilmektedir, çünkü kromun bu biçimleri, çevresel koşullara bağlı olarak suda ve insan vücudunda ileri geri dönebilir.

OSHA, NIOSH ve ACGIH Standartlarına ait 8 saatlik (TWA) ve 15 dakikalık (STEL) maruziyet sınır değerleri aşağıdaki tabloda verilmiştir;

Ayrıntılı sınır değer bilgileri için; bkz. https://www.osha.gov

 

Sinem KURTULUŞ
Çevre Mühendisi/Raportör

Kaynakça:

https://www.ika-ned.nl

https://www.pbs.org

https://www.niehs.nih.gov

https://www.osha.gov


İletişim Bilgilerimiz

Haliç Çevre İletişim Bilgilerimiz
+90 212 621 23 40

+90 212 621 23 59

info@haliccevre.com

Önemli Linkler

Çevre ile İlgili Önemli Linkler
Ulusal Linkler

Uluslararası Linkler

Uluslararası Sözleşmeler

Sosyal Medya Hesaplarımız

Haliç Çevre Sosyal Medya Hesapları


Merhaba
Mesaj Gönderin...
Mesajınıza hafta içi 08:00 - 17:30 saatleri arasında dönüş yapılacaktır.
Powered by