Laboratuvar Yetkilendirme Uygulaması Hakkında Önemli Duyuru

27 Haziran 2018


LABORATUVAR YETKİLENDİRME UYGULAMASINDA YAPILAN VERSİYON YENİLEME İŞLEMİ:

Bakanlığımızca Yetkili Çevre Laboratuvarlarınca kullanılan Laboratuvar Yetkilendirme Uygulaması Bakanlığımızın EÇBS Sistemine geçmesiyle birlikte, Uygulamanın daha etkin ve verimli kullanılması amacıyla güncellenmiş olup yeni versiyonu kullanıma açılmıştır. Uygulamanın kullanım ve içerik açısından bir önceki versiyon ile çok farkı bulunmamakla birlikte kullanıma ait videolar web sayfasına yüklenecektir.

MKPM LİSTESİNİN GÜNCELLENMESİ:

Versiyon yükseltme aşamasında Bakanlığımızca MKPM ( Mevzuat Kapsam Parametre Metot ) Listesi gözden geçirilmiş olup güncellenen yeni liste Laboratuvar Yetkilendirme Uygulamasına yüklenmiş olup, duyurunun ekinde güncellenen yeni MKPM Listesi ve yapılan değişiklikler yer almaktadır.

Güncellenen MKPM Listesi’ nde;

 1. Bakanlığımızca Mevzuat Kapsam Parametre ve Metot açısından uygun bulunmayan MKPM’ler İPTAL edilmiştir. İPTAL edilen MKPM’ler yeni uygulamada onaylanan MKPM listenizden çıkarılmıştır. Uygulanan Metodun uygun olmaması sebebiyle iptal edilen MKPM’lerin yerine laboratuvarların uygun metot ile yeniden akredite olarak Bakanlığımıza Kapsam Genişletme başvurusunda bulunması, bu süre zarfında da laboratuvarlar arası işbirliği yapıp Laboratuvar Yetkilendirme Uygulaması üzerinden Bakanlığımıza bildirimin yapılması gerekmektedir. İptal edilen MKPM’ler ilk belge güncellemenizde fiziki olarak da Yeterlik Belgeniz’den çıkarılacaktır.
 • Pasife alınan MKPM’ ler ise Laboratuvar Yetkilendirme Uygulaması’ nda Laboratuvarınıza ait sayfanın “Belge Parametreleri Geçmişi” bölümünde ayrı bir liste olarak görünecek olup yetkiniz belgenizde yapılacak ilk güncellemeye kadar mevcut haliyle devam edecektir. Laboratuvarınızın yapacağı ilk başvuruda pasife alınan MKPM’ lere karşılık gelen yeni MKPM’ leri eklemesi gerekmektedir.
 • Mikrobiyoloji kapsamı, kapsam adı olarak listeden çıkartılmış olup, mevcut mikrobiyoloji MKPM’leri bulundukları mevzuatlara ait ilgili kapsamlara dağıtılmıştır. Mikrobiyolojik parametrelerin işbirliği anlaşması artık dahil oldukları kapsamlar çerçevesinde yapılacaktır.
 • “Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliği” de yetki verilen mevzuat listesinden çıkarılmıştır.
 • Ek excelde bulunan kırmızı ile işaretli MKPM’ler, Bakanlığımızca güncellenen MKPM listesine yeni eklenmiştir.
 • Ek excelde yer alan yeni grup isimleri (organik/pestisit, Organik/PCB vb.) Yeterlik Belgenizin ilk güncellemesinde Belgenize yansıyacaktır.
 • Ek excelde, metot ve parametrelerde yapılan isim değişiklikleri Laboratuvarınızın uygulamadaki mevcut Belge Parametreleri listesine yansıyacak olup, Belgenizin ilk güncellemesinde yeni isimleriyle belgenizde yer alacaktır.

EÇBS SİSTEMİNE GEÇİŞ:

 1. Laboratuvarlar EÇBS sistemine gerekli kayıtlarını ve kullanıcı tanımlamalarını yapmalıdırlar.
 • Laboratuvarınızı Ekleyiniz.
 • FBS den EÇBS ye aktarım yapınız.
 • Uygulamalar kısmından “Laboratuvar Yetkilendirme” uygulamasını ekleyiniz
 • Ekleme yapılan yerden “Uygulamaya Git” tıklayınız .
 1. Yeni uygulamaya geçiş yeni EÇBS sistemi üzerinden yapılacaktır. Aşağıdaki adımların tamamlanmış olması gerekiyor.
 • Yeni EÇBS sistemi üzerinden FBS’den EÇBS sistemine geçiş işlemi. Bununla ilgili sistemde video bulunmaktadır.
 • Her laboratuvarın sisteme kullanacak olan personellerinin listesini  Ad, Soyad ve T.C kimlik numaraları ile birlikte ilker@argeset.com;proje@argeset.com ve bakanlık dosya sorumlusuna e-mail olarak göndermesi gerekmektedir. Bu kişilerin EÇBS sistemine giriş yapabiliyor olması gerekmektedir.
 • Laboratuvar yetkilendirme uygulamasının EÇBS hesabınıza eklenmesi.
 • Daha sonra EÇBS üzerinden Laboratuvar Yetkilendirme Uygulaması için “Uygulamaya Git” buttonuna tıklanması.
 • Bu buttona tıkladıktan sonra “Yetkiniz Yoktur” yazısı çıkıyor ise, T.C kimlik numarası ile birlikte bakanlık yetkilisi ile birlikte ilker@argeset.com a email attığınızda tanımlama yapılacaktır.

Uygulamaya Ulaşamaz ve/veya Kullanıcı Tanımlanmasını İsterseniz;

3-Sistemde kayıtlı olan laboratuvarlar aşağıdaki tabloya uygun olarak bilgileri neslihan.catak@csb.gov.tr ve ilker@argeset.com mail adresine iletmelidir.

4-Kullanıcı en az 1 Kişi en çok 3 Kişi olacaktır. Daha sonra bu sayı arttırılabilir.

 

Kaynak: www.lab.csb.gov.tr


İletişim Bilgilerimiz

Haliç Çevre İletişim Bilgilerimiz
+90 212 621 23 40

+90 212 621 23 59

info@haliccevre.com

Önemli Linkler

Çevre ile İlgili Önemli Linkler
Ulusal Linkler

Uluslararası Linkler

Uluslararası Sözleşmeler

Sosyal Medya Hesaplarımız

Haliç Çevre Sosyal Medya Hesapları


Merhaba
1
Merhaba,
Mesajınıza hafta içi 08:00 - 17:30 saatleri arasında dönüş yapılacaktır.