METAL İŞLEME SIVILARININ SAĞLIĞA ETKİLERİ

Metallerin şekillendirilmesi esnasında yaygın şekilde kullanılan metal işleme sıvılarının sağlığa olumsuz etkileri ile ilgili bir çok bilimsel çalışma mevcuttur. Kullanım şekli, kimyası ve toksikolojisi farklı olması sebebiyle bütün metal işleme sıvılarının (ya da formüllerinin) sağlığa zararlı etkilerini kesin bir şekilde çıkarmak çok zor olsa da maruziyetin artmasıyla sağlığa zararlı etkilerin arttığı kesin olarak kanıtlanmıştır.

METAL İŞLEME SIVILARININ SAĞLIĞA ETKİLERİ

Metal işleme sıvılarının yarattığı en önemli risklerin başında şüphesiz kanser hastalığı gelmektedir. Metal işleme sıvılarının özellikle yemek borusu, gırtlak, mide, kolon kanserlerinin riskini arttırdığına dair güçlü kanıtlar mevcuttur. Maruziyet süresi bir yılı geçtiğinde yemek borusu kanserinin riski 12 kat, 3 yılı geçtiğinde kolon ve pankreas kanseri riski 2-3 kat arttığı gözlemlenmiştir.

Metal işleme sıvısı kullanımıyla ilgili diğer bir hastalık da dermatit hastalığıdır. Dermatit deride kaşıntı, şişkinlik, kızarıklık ve su toplaması gibi etkileri olan bir hastalıktır. İş yerlerinde çalışanlar çoğunlukla eldiven ve benzeri koruyucu ekipmanları kullanmaması sebebiyle metal işleme sıvılarının deri ile teması sonucu bu hastalık oluşabilmektedir.

Son yıllarda metal işleme sıvısı maruziyeti sebebiyle artan solunum rahatsızlıkları dikkat çekmektedir. Metal işleme sıvıları ile ilişkilendirilen solunum rahatsızlıkları bronşit, hipersensitivite pnömonisi ve astımdır. Yapılan çalışmalar farklı tür içeriklere sahip farklı metal işleme sıvılarının hastalık oranlarını farklı oranlarda arttırdığını göstermiştir.

Metal işleme sıvıları ile ilgili dünyada sınır değer oluşturan farklı otoriteler farklı sınır değerler oluşturmuş olsalar da hepsi ortak olarak bu kimyasal etkenin maruziyetinin kontrol altında tutulması gerekliliği noktasında fikir birliğine varmıştır. Aşağıdaki tabloda farklı ülkelere ait sınır değerler yer almaktadır.

METAL İŞLEME SIVILARININ SAĞLIĞA ETKİLERİ

 

 

Nihan ERMİŞ GÜLENÇ
Yüksek Fizikçi/ Raportör

 

Diğer Blog Yazılarımız İçin: https://haliccevre.com/blog/                                                                                  Okumak İsteyebilirsiniz: Kalsiyum Nedir?

 

Kaynaklar:

[1] http://www.isgum.gov.tr/rsm/file/isgdoc/IG11-metal_isleme_akiskanlari_kullaniminda_isg.pdf

[2] https://www.osha.gov/archive/oshinfo/priorities/metal.html

[3] http://www.hse.gov.uk/metalworking/hse.htm

[4] http://www.hse.gov.uk/research/rrpdf/rr1044.pdf


Adresimiz

Ali Kuşçu Mahallesi, Yavuz Selim Caddesi, No: 50, Fatih/İstanbul

İletişim Bilgilerimiz


+90 212 621 23 40+90 212 621 23 59info@haliccevre.com

Sosyal Medya Hesaplarımız


Merhaba
1
Merhaba
Mesajınıza hafta içi 07:30 - 17:00 saatleri arasında dönüş yapılacaktır.