Kulak İçi Gürültü Ölçümleri

Gürültü istenmeyen ses olarak tanımlanır. Dünyada yetişkin işitme kaybının %16 sının iş yerindeki gürültü maruziyetinden kaynaklandığı tahmin edilmektedir. Gürültü işitme ile ilgili ciddi sağlık sorunlarına yol açarken, aynızamanda dikkat bozukluğu, anksiyete, uyku bozukluğu ve depresyon gibi genel sağlık sorunlarına sebep olabilir.

 

 

 

Gürültü neredeyse tüm mesleklerde ve neredeyse tüm iş yerlerinde yaygın bir tehlike olmaktadır. Son yıllarda yeni sektörlerin gelişmesi nedeniyle yeni riskli gruplar da ortaya çıkmıştır. Bunların arasında da çağrı merkezleri en dikkat çekici olanlar olarak kabul edilir.[1]

Çağrı merkezleri müşterilerine anında yardım yada ilgili birimlere başvurarak telefon görüşmeleri yoluyla ürün veya hizmet desteği sağlayan iş birimleridir. 2010 yılında çağrı merkezi sektöründe 11,5 milyon kişinin çalıştığı tahmin edilmektedir. Türkiye’ de çağrı merkezi operatörlerinin tahmini sayısı yaklaşık 32.000 ‘dir.[1,2]. Bu sebep ile bu gürültü maruziyetinin belirlenmesi büyük önem arz etmektedir.

Kişisel gürültü ölçümleri Türkiye’de kulak dışına konulan cihazlar ile belirlenmektedir. Bu yöntem ile özellikle kulaklık kullanarak yaşanılan maruziyetlerin tespiti mümkün olmamaktadır. Haliç Çevre Laboratuvarı özellikle çağrı merkezlerindeki maruziyetlerin sağlıklı belirlenmesine yönelik kapsamına kulak içi gürültü ölçümlerini ekleyerek Türkiye’deki ilk akredite ve yetkili kurum olmuştur.

 

İlker CİVİL

Laboratuvar Sorumlusu

 

KAYNAKLAR ;

  1. Çağrı Merkezleri İşletmecilerinin Çalışma Koşulları ve Sosyal Ortakların Bilinçlendirilmesi hakkındaki Nihai Denetim Raporu. Ankara, Türkiye: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş Teftiş Kurulu. 2013[1]
  2. Çağrı Merkezi Sektörel İstatistikleri, Çağrı Merkezi Derneği. 2014. [Son Güncelleme 2014 Eylül 14
  3. CAN/CSA Z107.56 Measurement of Occupational Noise Exposure

İletişim Bilgilerimiz

Haliç Çevre İletişim Bilgilerimiz
+90 212 621 23 40

+90 212 621 23 59

info@haliccevre.com

Önemli Linkler

Çevre ile İlgili Önemli Linkler
Ulusal Linkler

Uluslararası Linkler

Uluslararası Sözleşmeler

Sosyal Medya Hesaplarımız

Haliç Çevre Sosyal Medya Hesapları


Merhaba
Mesaj Gönderin...
Mesajınıza hafta içi 08:00 - 17:30 saatleri arasında dönüş yapılacaktır.
Powered by