Serbest Silis Ölçüm ve Analizi

Serbest Silis Ölçüm ve Analizi

Toz içerisindeki serbest silis konsantrasyonu tayini parametresinde kullanılan NIOSH NMAM 7601 metodu 15 Temmuz 2017 tarihinde yapılan bir düzenleme* ile kaldırılmıştır. Laboratuvarımız bu metodun yerine MDHS101/2 ve NIOSH 7602 metotlarını kullanacak olup, bu metotlar için gerekli cihaz ve analiz ekipmanlarının tedarik işlemlerini tamamlayarak akreditasyon çalışmalarına başlamıştır.

Kaynak: *https://www.csgb.gov.tr/isgum/Contents/hizlierisim/laboratuvaryetkilendirme

SİLİS TAYİNİ METOT DEĞİŞİKLİĞİ

Toz içerisindeki serbest silis konsantrasyonu tayini parametresinde yetki verilen“NIOSH NMAM 7601: SILICA, CRYSTALLINE, by VIS” referans metodu; yayımlayıcı Otorite Enstitü* tarafından 15 Temmuz 2017 tarihinde yapılan bir düzenleme ile kullanımdan kaldırılmıştır.

Yapılan bu değişiklik gereği, NIOSH NMAM 7601 metodundan Kurumumuzdan yetki almış laboratuvarların, Toz İçerisindeki Serbest Silis Konsantrasyonu Tayini parametresi için alternatif bir metottan çalışmalarını tamamlayarak bu metottan akreditasyon şartını sağlamaları ve Kurumumuza başvuruda bulunması gerekmektedir. Hali hazırda bu metottan yetkili laboratuvarlara alternatif metotlardan akreditasyon süreçlerini tamamlayabilmeleri adına 01/12/2018 tarihine kadar 1 yıl süre verilecek olup yetkili laboratuvarlar bu tarihe kadar NIOSH 7601 metodunu kullanarak ”Toz İçerisindeki Serbest Silis Konsantrasyonu Tayini” parametresinde akreditasyon şartının devamlılığını sağlamaları koşulu ile hizmet verebileceklerdir.

Kurumumuz NIOSH NMAM 7601 metodundan yeni başvuru almayacaktır.

*(National Institute for Occupational Safety and Health)


İletişim Bilgilerimiz

Haliç Çevre İletişim Bilgilerimiz
+90 212 621 23 40

+90 212 621 23 59

info@haliccevre.com

Önemli Linkler

Çevre ile İlgili Önemli Linkler
Ulusal Linkler

Uluslararası Linkler

Uluslararası Sözleşmeler

Sosyal Medya Hesaplarımız

Haliç Çevre Sosyal Medya Hesapları