SİLİKA ÖLÇÜMÜ

Kristalin silika, İSG ölçümlerinde önemli bir yere sahiptir. Sektörel anlamda kirletici olduğu alanlar kozmetikten  taş ocağına, seramikten tarıma kadar geniş yelpazede bulunmaktadır. Silika maruziyeti sonucu, kot taşlama işçilerinin hastalığı olarak da bilinen bir meslek hastalığı olan Silikozis ortaya çıkmaktadır.

Maruziyetinin kontrol altına alınması yüksek önem arz eden silika ölçümleri  için laboratuvarımız Niosh 7601, Niosh 7602 ve Mdhs 101/2 metotları olmak üzere üç adet uluslararası standarttan akredite edilmiş ve yetkilendirilmiştir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanlığı tarafından Niosh 7601 ile ilgili verilen analiz sonuçları için duyuru yayınlamış ve Niosh 7601 metodunun tür ayrımı yapmaması ve metodun uygulanabilirliği bölümünde sadece araştırma amaçlı kullanımının tavsiye edilmesi nedenleri ile bu metodun kullanımına sadece toplam kristalin silika değeri verilmesi ve analiz ile elde edilen sonucun Tozla Mücadele Yönetmeliği’nde belirtilen kuvars değeri ile karşılaştırılmaması koşulu ile izin verilmiştir.

Laboratuvarımız diğer iki metotla Tozla Mücadele Yönetmeliği’nde belirtilen sınır değerler ile karşılaştırmalı olarak verebilmektedir.

Tozla Mücadele Yönetmeliği

Silika (Kristal Yapıda)
Kuvars (Solunabilir)   10mg/m3   
%SiO2+2
Kuvars (Toplam)   30mg/m3   
%SiO2+2
Kristobalit :Formülle hesaplanan kuvars değerinin ½ si kullanılır.

Tridimit: Formülle hesaplanan kuvars değerinin ½ si kullanılır.

Adresimiz

Ali Kuşçu Mahallesi, Yavuz Selim Caddesi, No: 50, Fatih/İstanbul

İletişim Bilgilerimiz


+90 212 621 23 40+90 212 621 23 59info@haliccevre.com

Sosyal Medya Hesaplarımız


Merhaba
1
Merhaba
Mesajınıza hafta içi 07:30 - 17:00 saatleri arasında dönüş yapılacaktır.